FPŻ – Kołobrzeg 72


Było to tak. Na zlecenie Głównego Zarządu Politycznego Wojska Polskiego i Ministerstwa Kultury i Sztuki ogłaszano konkurs na piosenkę żołnierską.W wyniku konkursu kupowano piosenki do kompozytorów, które następnie przedstawiano do wyboru, zaproszonym artystom, którzy je na tym festiwalu śpiewali. Oczywiście nie wszyscy, bo część piosenek była również autorstwa samych artystów. Kupowano rożne piosenki, na przykład takie:

Obok wykonawców zawodowych, występowali na tym festiwali wykonawcy amatorzy, wyłonieni w czasie ogólnopolskich eliminacji. Celem było – obok popularyzacji piosenek żołnierskich – wychowanie polityczne młodzieży w oparciu o piosenkę wojskową.

Swoją drogą wiedzieliście, że na tym festiwali wystąpiła w roli debiutantki – choć debiutantką nie była – Izabela Schuetz, późniejsza Trojanowska. Ja nie wiedziałem. Podobnie rzecz się miała z Małgorzatą Ostrowską.
Chętnie bym posłuchał, piosenek które obie wymienione artystki na tym festiwalu zaśpiewały. Tyle, że nigdzie ich nie opublikowano. Z informacji zawartych w poniższych wycinkach prasowych wynika, że koncerty były transmitowane przez telewizję i radio, ba, transmisja telewizyjna była również poza Polskę. Więc istnieje duża szansa, że może zachowały się w archiwach PRiTV. Może je kiedyś Kino Polska Muzyka przypomni. A może nie.

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Na zdjęciu, chyba bo zdjęcie niewyraźne, Trubadurzy, z Krawczykiem, Żytkowiak, Kowalewskim.

Reklamy

2 thoughts on “FPŻ – Kołobrzeg 72

  1. o poziomie festiwalu „oby był JESZCZE wyższy niż poprzedni” Aaa myślałem że to patent Barei 🙂 A tu proszę real life! Piękne!

Możliwość komentowania jest wyłączona.