„Jeśli nie potrafisz…” (Anna Jantar)


Prawie wszędzie napisane jest, że pierwsza płyta Anny Jantar „Tyle słońca w całym mieście” ukazała się w roku 1974. Nie jest to prawdą. Owszem płyta nagrana została w maju roku 1974, ale na rynku ukazała się dopiero w roku 1975. Dziś przypomnienie recenzji tej płyty, z  4 maja 1975 roku – czyli wtedy gdy płyta ukazała się – zamieszczonej w rubryce Metronom Sztandar Młodych.

Obrazek

Reklamy

3 thoughts on “„Jeśli nie potrafisz…” (Anna Jantar)

  1. Znamienna jest ta recenzja: krytyk wybrzydza, właściwie nie dostrzega żadnych zalet, sugeruje, że wokalistka z czteroletnim wówczas stażem, niezłym głosem i kilkoma dużymi przebojami to podrzędna szansonistka – głównie ładna i powabna. Recenzja jest znamienna dlatego, ponieważ wiele takich malkontenckich tekstów pojawiło się w prasie w latach 70. i 80. Patrząc na tę recenzję dzisiaj widzimy, że opinia krytyka nie wytrzymała próby czasu. Zgodziłbym się jedynie w kwestii doboru nagrań – rzeczywiście repertuar jest tak eklektyczny, że sprawia wrażenie chaosu. Paradoksalnie rację miał autor tekstu na okładce płyty – tekstu o charakterze promocyjnym. A doskonałą ilustracją malkontenctwa krytyków muzycznych są werdykty opolskie i pozafestiwalowe życie przebojów, które po raz pierwszy zabrzmiały w amfiteatrze opolskim. Są wyjątki, ale nie tak znowu liczne.

  2. Zgadzam się z przedmówcą, choć wydaje mi się, że różnorodność płyty jest jej zaletą. To jednak kwestia gustu.
    Powyższy paszkwil był parafrazą pozytywnej recenzji Krzysztofa Wodniczaka pt. „Słońce w mieście Anny” zamieszczonej w „Gazecie Poznańskiej” również w 1975 r.
    Krążek ukazał się – w ilości kilkuset egzemplarzy – w 1974 r. podczas festiwalu sopockiego. Tyle że w okładce zastępczej, bez zdjęcie wokalistki. Właściwy nakład (z fotografią Anny na obwolucie) pojawił się na rynku rzeczywiście w 1975 r.

Możliwość komentowania jest wyłączona.